Bio Kalem Hangi Yönleriyle Diğer Kalemlerden Ayrılır?

Bio Kalem Hangi Yönleriyle Diğer Kalemlerden Ayrılır?

12717086_1693853347556028_2048593746_n

Bio kalem, son yıllarda doğanın korunması ve dönüşümlü ürünlerin kullanılması adına yapılan ürünlerden en çok tercih edilenlerindendir. Çevre sorunlarının sadece çevreci grupların savunduğu eski dönemler geride kalmış artık devletler, özel kurumlar ve insanlar da çevre sorunlarının savunucusu haline gelmiştir. Çevre sorunları sadece doğayı değil insanı da ilgilendirir. Her ne kadar tüm atıkların yıllar içerisinde doğada geri dönüştüğü düşünülse de bunun ne kadar zor ve uzun yıllar aldığı bilinmemektedir. Sürdürülebilir bir sistem için, insanın yaşamına devam etmesi için gerekli kalkınmaya yardımcı olmada siz de küçük adımlarla yardımcı olabilirsiniz.

Bio kalem, sürdürülebilir kalkınmaya yardımcı olan, kullanılan kaynakların kolay dönüştürülebilir olmasına dikkat edilerek üretilen çevre dostu ürünlerdir. Bio kalemlerin diğer kalemlerden en büyük farkı, üretiminde kullanılan tüm malzemelerin doğada kolay ve kendiliğinden dönüştürebilir olmasıdır. Böylece kaleminizi kullandıktan sonra atık hale geldiği aşamada doğaya hiçbir zarar vermeyecektir. Bio kalemler de diğer kalemler gibi kolay kullanıma sahiptirler. Bio kalemlerin yapıldıkları plastik, bio plastik denilen %100 oranında toprakta çözünebilen sağlıklı ve çevreyle dost maddelerdir. Bio plastiğin en önemli özelliği doğaya zarar veren kimyasallar içermeyip toprakta yıllar içerisinde gübreleşerek diğer canlıların yaşamlarına katılmasıdır.

Bio kalem de kullanılan bio plastiğin yanında diğer ürünler de dönüştürülebilir ürünlerdir. Bazı bio kalem çeşitlerinde kullanılan kâğıt ve kartonlar, yenilenebilir özelliğe sahiptirler. Kalemlerin en çok doğaya zarar verdiği durumlardan biri de içerisinde barındırdıkları mürekkeplerdir. Kurşun kalem, tükenmez kalem ve diğer kalem çeşitlerinde, bio kalem temasına uygun olarak zararsız ve doğaya uygun maddeler kullanılır. Arsenik, selenyum, cıva gibi ağır metal ve toprağa zararlı ürünler kesinlikle kalem uçları içerisinde kullanılmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bio Kalem ve Harika Tasarımlar başlıklı makalemizde Bio Kalem hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir